Jak kupić pieczywo w Japonii – przewodnik

Jeśli ktoś do Japonii przyjeżdża jedynie na wakacje, to temat pieczywa: dostępności i smaku ma w głębokim poważaniu. Pewnie nawet sobie myśli, że zrzuci nadprogramowe kilogramy, bo w końcu te parę wałeczków tu i ówodzie to przez pieczywo. Uprzedzam: płonne nadzieje. Brak pieczywa nadrobi się ramenem, ryżem i lodami matcha.

W Japonii pieczywo jest słabe. Nie raz zapłakałam z tęsknoty pełnoziarnistą pajdą chleba. Ba! Łezka poleciała mi nawet jak pomyślałam o tych najtańszych białych, tzw. firmowych bochenkach. W Polsce bym nawet na nie nie spojrzała. W Japonii bym przytuliła i wydzialała sobie po kromce dziennie.

Na szczęście zamiłowanie Japończyków do Francji zrodziło sporo francuskich piekarni. Lepszy rydz niż nic. Także jakoś da się przeżyć.

Jeśli zdecydujecie się zakupić pieczywo w Japonii to, a jakże, jest cała procedura zakupu takowej bagietki. Zapoznajcie się koniecznie z piekarnianą etykietą. Oszczędzicie sobie w ten sposób pobłażliwych spojrzeń sprzedwaczyń i litościwych kuknięć innych klientów.

1. Po wejściu do piekarni, nie biegnij od razu po pieczywo. Najpierw weź tackę i szczypce, za pomocą których położysz wybrane produkty na tacce. Bądź pewny siebie. Udawaj, że wiesz co robisz.

2. Po wybraniu pieczywa i innych delikatesów (nie, ten pączek nie jest z dżemem, a z pastą fasolową), udaj się do kolejki. Nie, nie biegnij odwiesić szczypców. Przekaż je razem z tacką Pani kasjerce. Ogarnij się.

3. Zapłać. Nie wydziwiaj. Po prostu zapłać. Skąd pomysł, że mogłoby się płacić inaczej niż w Polsce.

4. Teraz zacznie się pakowanie. Jak masz gdzie, to usiądź, bo trochę się zejdzie. Pieczywo leci najpierw w papierowe torby. Jeśli wziąłeś więcej rzeczy, każdy produkt w osobną, oczywiście. Pieczywo wkładane jest z namaszczeniem, delikatnie, ażeby wszystko w idealnym stanie dotrwało do domuz. Zaczynasz się zastanawiać czy aby na pewno kupiłeś pieczywo… Stój. To nie koniec. Teraz wszystko elegancko zostanie zapakowane w plastikową siatkę. Też z należytym namaszczeniem. Myślisz, że to już koniec? Naiwniak. Teraz Pani kasjerka do torby wrzuci oddzielną folijkę, żeby zapakować w nią pieczywo w domu. W końcu w papierowej by się zeschło, a do tej wielkiej nie włożysz, bo umówmy się, jakby to wyglądało. Stój, to jeszcze nie koniec. Pani kasjerka musi jeszcze dorzucić plastikowy zacisk, żebyś jakoś tę folijkę w domu zamknął. Przecież nie zawiążesz worka?! Żenuła. Teraz Pani poda Ci torbę z pieczywem i spokojnie możesz wrócić do domu.

Brawo! Możesz odetchnąć z ulgą. Udało się! Było ciężko. Były emocje. Ale się udało. Zabiłeś przy tym 2 wieloryby, wypaliłeś 4 lasy, ale masz pieczywo. Kto by sie tam przejmował ekologią.

Dla porządku dodam, że we Francji, kupując bagietkę, dostaje się jedynie skrawek papieru. I to tylko po to, żeby ekspedientka mogła podać pieczywo, nie dotykając go swoimi rękoma. Japończyk by tego nie przeżył.

5 Replies to “Jak kupić pieczywo w Japonii – przewodnik”

  1. etam wystarczy powiedziec zeby pakowali wszystko razem i wtedy nawet torby do pakowania w somu nie daja 🙂

    1. Oooo dobrze wiedzieć. Następnym razem spróbuję 🙂

  2. Czeli rozumiem ze absolutnie nie wypada, jak w Francji, zjadać kawalek bagietki na miejscu 😍 najlepsza chwila- gryzenie goracą, pachnacą i chrupiaca bagietka 😁

    1. Zgadzam się! Też to uwielbiam ❤️ Ale oczywiście, że w Japonii nie wypada! Możnaby tym wywołać międzynarodowy skandal 😉

  3. […] O wyjątkowo pieczołowitym pakowaniu pieczywa w piekarni, które również jest wyższą szkołą jazdy, pisałam już tu. […]

Dodaj komentarz